Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Bilgilendirme ve Mevzuat
 İzmir SMMMO Forumları : Bilgilendirme ve Mevzuat
Konu Konu: aynı işverenin iki işyerinde çalışan işçi Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
muhsin.dalfidan
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 28.Haziran.2007
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 14
Gönderen: 07.Temmuz.2010 Saat 12:24 | Kayıtlı IP Alıntı muhsin.dalfidan

Değerli Meslektaşlar,

Aynı şirketin iki ayrı işyerinde çalışan işçinin durumu şu şekildedir.

*A  işçisi B limited şirketinde aylık net 1600 TL ücret ile çalışıyor.

*İşçi ayın belirli günleri şirket merkezinde belirli günleri Şubesinde çalışıyor. Merkez ve şube çalışmaları puantaj kayıtlarıyla belirleniyor. Buna göre iki ayrı ücret bordrosu yapılıyor ve iki ayrı Aylık prim ve hizmet belgesi ile SGK’ya bildiriyor.

 

Sorular:1-İki ayrı ücret bordrosu düzenlendiği için kümülatif vergi matrahları ayrı ayrı olacak ve toplam(1600) net ücreti değişmez iken brüt ücret vergi dilimlerinin arttığı dönemlerde değişecektir. Örneğin 1600 TL net ücreti olan tek bordrodaki brüt ücret ile iki ayrı bordrodaki brüt ücret gelir vergisi dilimlerinin değiştiği aylarda farklı olmaktadır.Bu durumda işçi yıl sonunda beyanname vermelimidir?diyelim ki ikinci bordrodaki yıllık ücret gelir vergisinin ikinci diliminden küçük ve beyanname vermedi? Yada yüksek beyanname verdi? Ama bu durum ayrı işverenler içindir aynı işveren eksik tevkifat yapamaz diye ceza ile karşılaşılır ise ne olacak?

2-Yine ücret net üzerinden aylık olduğu için iki ayrı ücret bordrosundaki brüt ücretler(dolayısıyla sigorta primi matrahı) gelir vergisi dilimlerinin değiştiği dönemde farklılaşmaktadır.Tek bildirge verilse daha fazla prim ödenecek iken,iki ayrı bildirge verildiğinde daha az prim ödenmektedir.

 

Bu konuda bilgisi,uygulaması olan var mı?

 

Yukarı Dön Göster muhsin.dalfidan's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: muhsin.dalfidan
 
huseyin.hamamcilar
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 22.Şubat.2007
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 33
Gönderen: 12.Temmuz.2010 Saat 23:34 | Kayıtlı IP Alıntı huseyin.hamamcilar

Muhsin Bey Merhaba,

Benim şahsi görüşüme göre sorularınızın yanıtlarınıı bilgilerine sunar iyi çalışmalar dilerim.

Hüseyin HAMAMCILAR

1-) Bir şirketin hem merkezinde hem de şubesinde çalışan kişi için 2 ayrı bordro düzenlenerek 2 ayrı aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi işlemi doğrudur. kümülatif vergi matrahları ayrı ayrı da olsa, G.V. 103. maddesindeki tarife limitleri tek işyerinden takip edilerek vergi kesintisi yapılması gerekir. Bu durumda eksik tevkifat olmaz ve ceza yenmez. İşçiyıl sonunda yıllık gelir vergisi beyannamesi vermez çünkü tek işveren(Şirket) vardır.   

2-) Uygulamayı yukarıda yazdığım şekilde yaparsanız sigorta primi de doğru olarak ödenecektir.

Yukarı Dön Göster huseyin.hamamcilar's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: huseyin.hamamcilar
 
muhsin.dalfidan
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 28.Haziran.2007
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 14
Gönderen: 14.Temmuz.2010 Saat 11:56 | Kayıtlı IP Alıntı muhsin.dalfidan

Merhaba Hüseyin Bey,

Öncelikle yanıtın için teşekkürler.

senin yanıtın doğrultusunda işlem yapmayı denedim.ancak benim sorumdaki şube serbest bölgede ve serbest bölge ücretlerinde damga vergisi yok .dolayısıyla 30 günlük tek bordro yapıp bu bordrodaki brüt ücret ve kümülatif vergi matrahına göre iki ayrı bordro yapmak( her ay ikinci bordronunönceki aydan devreden kümülatif gelir vergisi matrahını birinci bordrodaki kümülatif gelir vergisi matrahı olarak düzelterek) mümkün olmuyor.bu duruma göre düşündüğüm çözüm serbest bölge ücretlerinden de damga vergisi kesmek ve 30 günlük ücret bordrosunu yaparken otuz günlük net ücretten brüte ulaşmada damga vergisi kesintisi olacak biçimde hesaplama yapmak.İşçiler net ücretle çalıştığı için işçinin alacağı ücreti etkilemeyecek ama brüt ücret  yaklaşık Serbest bölge ücretlerinden kesilen damga vergisi kadar artacak.dolayısıyla sigorta primi matrahı biraz yüksek olacak.Başka bir çözüm bulmuş değilim.Bu duruma göre önerin varsa beklerim.

Yukarı Dön Göster muhsin.dalfidan's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: muhsin.dalfidan
 
ali.yenidogan
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 24.Mayıs.2008
Aktif Durum: Pasif
Gönderilenler: 17
Gönderen: 22.Temmuz.2010 Saat 10:57 | Kayıtlı IP Alıntı ali.yenidogan

Selam Muhsin,

Yapmış olduğun işlem doğrudur. Hüseyin'e de katılıyorum tek işveren olması yanı sıra GV. Beyanın da 2.ci işverenden sonra ücretlerde beyana tabii oluyor.  Yani 1 inci işveren öncelikli dikkate alınmıyor. Bu yönden sıkıntın yok.

Ayrı bir durumun söz konusu olması  münasebeti ile SSK daki  yapmış olduğun işlem doğru olmakta.  Net ücrettten gelmen Ayrıca serbest bölgedeki durumunu da göz önüne alırsak yapacak bir şeyin yok. Yapmış olduğun doğrudur diye düşünmekteyim.

 

Yukarı Dön Göster ali.yenidogan's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: ali.yenidogan
 

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazıcı Sürümü Yazıcı Sürümü

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Powered by Web Wiz Forums version 7.97
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,4531 Saniyede Yüklendi.